2009. június 30., kedd

Hatvanadik nap, Tamil Tigrisek megint

A Tamil Tigrisek nem adják fel! A minap újabb tüntetést tartottak, de most nem ám olyan tesséklássékot a Parlament épülete előtt, hanem rendes vonulósat! Szép kis tömeg gyűlt össze, lezárták az...ööö...szóval a Trafalgar teret a Parlamenttel összekötő utat is, hogy elmondhassák és megmutathassák, mennyire nem akarják, hogy Sri Lanka kormánya kiirtsa az utolsó megmaradt lázadókat is. Becsülöm a kitartásukat, de nem hiszem, hogy túl sokra mennek ezekkel a tüntetéseikkel...Mindenesetre én az utókor számára megörökítettem őket!


A tömeg I.


Arcok a tömegből I.


A tömeg II.


Arcok a tömegből II.


A tömeg III.


Arcok a tömegből III.


A tüntetésre vigyázó rendőr

2009. június 29., hétfő

Ötvenkilencedik nap, Arablia?

Kedvenc cikkem a ma reggeli Metro-bol: egy radikális, Angliában élő muszlim pap "megtérített" egy 11 éves, teljesen elvadult srácot az iszlám hit számára. A lépést még a Brit Muszlim Tanács is elítélte, éretlennek tartva még a gyereket az attérésre, de a pap, Choudary szerint az eset teljesen rendben van, hiszen előfordul, hogy valaki szellemileg jelentősen megelőzi fizikai korát...

A legviccesebb az egészben az, hogy a térítő Choudary szerint Nagy Britanniának iszlám állammá kéne válnia, amit a saria, az iszlám vallási szokásjog alapján kormányoznak. Vajon ez tisztában van azzal, hogy mit beszél, vagy nem érdekli, csak írjanak róla?

Egy netes elemzés alapján ugyan az jött ki, hogy a jobb-bal vonalon teljesen középen állok, míg a konzi-libsi vonalon a liberálisakhoz húzok, de azért ez engem is kiborított kicsit. Majdnem annyira, mintha Choudary-nak felvetnék, hogy mondjuk Iránban tiltsák be a nők elfüggönyzésének szokását...

Ötvenkilencedik nap, A legkisebb is számít, Tesco


Ugyan mióta megismertem az ASDA-t, már nem járok rendszeresen Tesco-ba, a kisközértszerű Metro Express-eknek, és a kicsitnagyobbközért-szerű Tesco Metroknak köszönhetően időnként még mindig előfordulok valamelyik egységben. Tudjátok mit szeretek a legjobban bennük a fél literes natúr joghurton kívül? Hát az önkiszolgáló pénztárgépet!


Mi is ez az izé? Nagyon egyszerű! A monitor alatt van egy vonalkód-leolvasó, odatartod a cuccost, leolvassa az árat, te beteszed a jobbra levő műanyag zacskóba vagy a táskádba és jön a következő áru. Ha végeztél, fizethetsz készpénzzel vagy bankkártyával, vissza tud adni, és az aláíráshoz is van külön felülete. Ha valami gond van, akkor mindig van 1-2 eladó a közelben, aki segíteni tud neked.


Imádom ezeket a készülékeket, amelyeket a Tesco-n kívül a többi lánc is alkalmaz, mert sokkal gyorsabb, gördülékenyebb velük a bevásárlás, csak azt sajnálom, hogy az áruházláncok Magyarországon a lopásoktól félve egyhamar biztos nem fogják bevezetni őket:(

Ötvenkilencedik nap, Egy nővel kevesebb!

Mégpedig egy csajjal! Ugyanis Aminata, a kulcsok nagy barátja szép csendben, az országhoz illó módon, angolosan távozott, anélkül, hogy akár szóban, akár írásban el kívánt volna búcsúzni tőlünk. Mindezt csak onnan tudom, hogy ma reggel betoppant a főbérlő egy sráccal, akiről közölte, hogy holnaptól a mellettem levő szobában fog lakni...

2009. június 28., vasárnap

Ötvennyolcadik nap, Richmond Park


Tükröződő felhők a Pen Ponds felszínén


Felnőtt belépőjegy: Ingyenes
Értékelés: 6/10
Ajánlott: A gondozott közparkoktól idegenkedőknek. Hajnaltájt állítólag gyönyörű, én sajnos nem akkor voltam.

A mai napom jelentős részét a Richmond Parkban töltöttem, ahol egy igazi szépséggel ismerkedtem meg. Ő még a tájnál is sokkal gyönyörűbb volt! Amikor megláttam, rögtön az objektívjeimhez kaptam, tudtam, hogy meg kell örökítenem a nagyvilágnak. És meg is tettem... Igaz a teste kicsit zöldes, a feje pedig sárgás, de biztos vagyok benne, hogy nem a találkozás jelentette sokktól lett rosszul.Mielőtt azonban erre a történetre rátérnék, mutatok még pár tavas képet:

Tó fákkal I.


Tó fákkal II.


Tó fákkal III.


És itt van az én zöld szépségem a maga testi valójában:

Zöld szépség I.


Zöld szépség II.


Zöld szépség III.


2009. június 27., szombat

Ötvenhetedik nap, Agresszió

Tegnap beszélgettem Rubyval arról, hogy Anglián belül vannak-e területi, nemzetiségi ellentétek, és ha igen, milyen természetűek. Elmesélte, amit eddig is nagyjából sejtettem, hogy a skótok nagyon utálják az angolokat, ha például utóbbiak fociban valami külföldi válogatottal játszanak, teljes erőből drukkolnak neki, beöltöznek a színeibe, stb.

Azonban Skócián kívül és Anglián belül is vannak egymás meg nem értéséből fakadó problémák. Az északiak állítólag nem szeretik a délieket, elsősorban a londoniakat, mert túl agresszívak, túl nyomulósak. Az az igazság, hogy eme jellemzést én is meg tudom erősíteni. Mondjuk nem tudományos vizsgálatot végeztem az ügyben, hanem csak közlekedtem, de ez már elég volt ahhoz, hogy - sajnos - előítéletek alakuljanak ki bennem.

Tudni kell rólam, hogy kifejezetten agresszívnak mondható módon közlekedő gyalogosnak és biciklistának - ugyanakkor felettébb békés autósnak - számítók Budapesten. Lelépek a járdáról, ha zebra van, hadd fékezzen az autós, átmegyek a piroson, ha nem jön semerről autó, stb. Itt Londonban azonban én még a mérsékeltekhez tartozom. A pirost olyan egyöntetűen szarják le például a gyalogosok, hogy ha motorral vagy biciklivel jársz, és nincs előtted-mögötted valami nagyobb autó, garantáltan kerülgetheted őket az úttesten. Ráadásul ha olyan szituációban, amikor neked van előnyöd, vészfékezésre kényszerítenek, sokszor még ők vannak felháborodva...

A taxisok is sokban emlékeztetnek pesti kollégáikra. Ugyan itt nem tapasztalni üvöltözést meg mutogatást, de néha olyan hajmeresztő manőverekre képesek, ami napokra feleslegessé teszi a kávéfogyasztást az adrenalinpumpának köszönhetően.

Errefelé a nagy dugók miatt teljességgel megszokott, hogy a biciklisek, sőt a motorosok is a sortól jobbra, a szemközti sávban előzzenek úgy, hogy közben velük szemben megy a forgalom. Ez még nagyjából rendben is van, de amikor már autósok is csinálják, kezdem veszélyesnek érezni a szituációt.

Az agresszió más területeken is előjön. Érdemes például megemlíteni, hogy nincs túl sok kutya az utcákon, viszont azok igen nagy százalékban vmilyen harcikutya-fajta leszármazottai - az édes kis dögök és a brutális fenevadak között mintha nem lenne meg az a széles átmeneti sáv, amit Magyarországon a vizslák, a németjuhászok, a spánielek és egyebek töltenek ki.

Az agresszió sokszor fizikai erőszakba is torkollik. Például Londonban tudtommal nem hordhatsz magadnál bicskát, még egy jó kis Victorinixot sem, ezeket ugyanis "betiltották" a rengeteg késelés miatt. Ami szomorú, hogy elsősorban a tinédzserek köréből kerülnek ki mind az áldozatok, mind az elkövetők.

Tegnap este a mászásból hazafelé biciklizve kordonnal el volt zárva az utca egy része. Megkérdeztem a rendőrt, mi történt? Némileg rezignáltan felelte: "Csak egy késelés..."


Az 'A' betűvel jelzett helyen lakom én, a piros nyíl pedig a késelés helyszínét mutatja

Azért ilyenkor nagyon nem bánom, hogy mindenhova biciklivel járok, és este nem kell az utcán sétálnom...

2009. június 26., péntek

Ötvenhatodik nap, Science Museum

A múzeum épülete belülről


Felnőtt belépőjegy: Ingyenes
Értékelés: 9/10
Ajánlott: Az egyik legjobb londoni múzeum kiváló interaktív és szemléltető eszközökkel, a technika és a tudomány iránt minimálisan érdeklődőknek kötelező!

A Science Museum újabb kiváló bizonyítéka annak, hogy a britek zseniális múzeumtervezők. Úgy tudtak megtölteni egy hodályt millió cuccal a gőzmozdonyoktól kezdve a tolószékeken át a szuperszámítógépekig, hogy annak végigjárását élvezi az egész család a gyerekektől az apukáig. Kellő mennyiségben adagolt látványosság és érdekesség interaktivitással és magyarázatokkal vegyítve - ez a siker receptje, ha jól látom.

Na és mi az a sok érdekesség, amikkel bent találkoztam? Lássuk!

Az ipari forradalom tiszteletére ilyen és ehhez hasonló apróságokat telepítettek a földszintre, amelyeket működés közben is meg lehet csodálni


A Forma-1-es kiállítás egyik dísze ez a tolókocsi. Téma: tárgyak, amelyek nem születhettek volna meg az F1-es csúcstechnika nélkül.


Az egyik Apollo leszállómodul replikája teljes méretben


Egy kis retro-számítástechnika


Ömlesztve minden, mi szem-szájnak ingere


Tudjátok mi ez? Figyelem, morbid! Hordozható eutanázia-gép Ausztráliából...A 90-es években müködött 4-5 éven át, míg vissza nem vonták az eutanáziát.


Kisautó(?) a II. világháború utáni évekből


Egy aprócska részecskegyorsító


Rocket, az első működő gőzmozdony


Enigma, a II. világháború legendás német rejtjelező készüléke, amit az angolok igen korán megfejtettek


Hogyan lesznek a nyersanyagokból termékek?


Mit kell tudni a vasport tartalmazó folyadékokról a gyakorlatban - ezernyi ilyen látványos, kísérletezős installáció várja a látogatókat


Egy fél évszázados "szuperszámítógép" (bocs Ytse, tudom, hogy nincs már benne a Top500-ban:)...


...és specifikációja


Franc se gondolta volna, hogy ilyen szárnykialakítással is kísérleteztek az I. világháború előtt - gondoltátok volna, hogy anno ez repült?


A gép, amely úgy gondolkodik, mint az ember! A Hasbro marketingjét már a 60-as években sem kellett félteni...


Interaktív játékok mutatják be, hogy működik az agy...


...ez például a tanulásról szól


Azért itt is vannak hibák a rendszerben...


Legyél energiaügyi miniszter, oldd meg az energiaválságot, és mindeközben még az emberek is szeresssenek. Tízperces stratégiai minijáték karizmatikus miniszterrel (középtájt keresd a képen).


Egy korai videófelvevő, gyönyörű


Hordozható magnófelvevő, érted, hordozható!


Egy kis Csodák Palotája-fíling - mondjuk itt az egész múzeum olyan, mintha egy Csodapalota lenne


Két dizájnbajnok Sony kamera a 80-as évekből - mai szemmel milyen viccesnek hatnak!

Ötvenhatodik nap, Egy korszak vége


Hipp-hopp, ez a hónap is elszállt. Tegnap kaptam a hívást a másik ügynökségtől, akiknél hamarosan dolgozni fogok, hogy akkor jövő szerdán várnak, számítanak rám. A Shiny Red-nél, a Red Consultancy digitális részlegénél fogok kezdeni, ahol állítólag digitális kampányok tömkelege vár arra, hogy beleüssem az orromat!

Nagyon jól esett, hogy Ruby kicsit bánatosan fogadta a távozásomról szóló hírt, és rögtön mondta, ha esetleg úgy érzem, hogy a Red-nél nem megfelelő munkákat bíznak rám, jöjjek csak vissza, segítsek neki, mert szüksége lenne rám. Aztán akkor, amikor ezt külön-külön még a HR-es csaj meg a CEO is elmondta, igazán örültem a fejemnek - úgy látszik sikerült szebbé tenni az igen csúnyán induló Trimedia-Bagó mese végkifejletét:)

2009. június 25., csütörtök

Ötvenötödik nap, Social media press release

Mit gondoltok újságírók, szeretnétek ezentúl email-ben érkező sajtóközlemények helyett ilyen es ehhez hasonló social media press release-ekre mutató linkeket kapni?

És a PR-osoknak mi a véleménye, mennyiben változna meg az életetek, ha ilyeneket kellene fabrikálnotok?

2009. június 24., szerda

Ötvenötödik nap, Kitör a kultúra

Mászáson nem ismerkedek ugyan, mégis vannak olyan arcok, akiknek rendszeresen köszönök, mert hasonló időpontban járunk mászni, illetve esetleg pár szót váltunk valamelyik mászóútvonallal kapcsolatban. Ebbe a kategóriába tartozik egy pár is, egy európai csaj a brutálerős kínai/japán/koreai/vietnami francsetudjamilyendeferdeszeműaztuti barátjával.

A tegnap esti mászás végén, az erősítésnél épp ott erőlködtek körülöttem, amikor hozzászólt a csaj a mellette álló barátnőjéhez (akit még sose láttam): "Milyen világos van még kint..."

Belőlem a megdöbbenéstől vastag sugárban kezdett ömleni a kultúra: "Vazz, te magyar vagy?!?!?!"

"Miért, te is??? Nem mondod?!?!" - replikázott hozzám méltó eleganciával.

Ugyan nem mondtam neki többet, mégis elhitte...Kiderült, hogy ő már 11 éve él Londonban, és azt hitte, hogy minden magyar mászót ismer, ugyanis két hazai arc is dolgozik a legénység soraiban...Ez mondjuk nekem is gyanús volt, az egyik alkalmmal ugyanis Anima Sound System szólt a hangszórókból teljes erővel.

Ötvennegyedik nap, Átalakulás!


A Wallace Collection épülete


Felnőtt belépőjegy: Ingyenes
Értékelés: 8/10
Ajánlott: Ebben a városban nem számít különlegesnek ez a gyűjtemény, amiatt mégis melegen ajánlom, hogy egyszerre képes megfelelni teljesen eltérő érdeklődésű emberek igényeinek

A hétvégi zsákmányaim közé levezetésként beraktam a Wallace Collectiont is, mint megtekintendő látványosságot. Már fogalmam sem volt arról, hogy ezt anno miért is jelöltem ki, hisz május óta már több ezer festményt, szobrot és plasztikát láttam, nem hittem volna, hogy egy újabb főűri művészeti gyűjtemény tudna újat mutatni.

Pedig tudott.

A palota jelentős része itt is mindenféle nippekkel van tele, az előbb felsoroltakon kívül az érdeklődők láthatnak még sok-sok szép kandallót, komódot, íróasztalt és egyéb bútordarabokat - ezeken a termeken szoktam már csak átszaladni. Viszont ami igazán fontos, az az, hogy négy szobát foglal el a fegyvergyűjtemény: több ezer hosszú kard, másfélkezes kard, pallos, tüskés buzogány, tőr, szablya, számszeríj, jatagán, láncing, teljes páncél, mellvért, katana, wakizashi és egyéb egzotikus fegyverek sorakoznak a tárlókban. Fényképezni a legnagyobb bánatomra nem lehetett, így nektek is el kell mennetek, ha látni akarjátok azt a sok csodát, amit én. Több mint egy órát töltöttem a négy teremben, gyönyörködve a szépséges fegyverekben, szinte már fájt a szívem otthagyni őket.

Azért szerencsére nem jöttem el teljesen üres kézzel, hoztam magammal egy kis emléket is. Van ugyanis egy szobájuk, ahol a középkori páncélok replikáit meg lehet fogdosni, sőt magadra is lehet ölteni. Természetesen nem haboztam élni a lehetőséggel, így az alábbi képeken szemlélhetitek meg átalakulásomat, hogyan lettem egyszerű turistából a százéves háború egyik hős lovagja!


Dani pólóban


Dani pólóban és mellvértben


Dani pólóban és a páncél alá veendő bőrkabátban


Dani páncélban


A hős lovag páncélban és sisakban, a gaz francőzusok megleckéztetésére készen!


Ötvennegyedik nap, A PR-esek csodafegyvere

Tudjátok mi a PR-esek kedvenc csodafegyvere Angliában? Nem? A közvélemény-, vagy piackutatás!

Ugyan a Trimedia magyar mércével mérve óriási ügynökség - 2008-ban a consumer ügyfelekből származó bevétele 2,3 milliárd forintnyi fontot tett ki a PR Week szerint -, mégis megdöbbentem, amikor megtudtam, hogy éves szinten mennyit költenek a különböző kutatásokra. Elárulom: több mint ötvenmillió forintot.

Azt hiszem imádnának minket a kutatócégek, ha mi is ennyit tapsolnánk el egy évben náluk...

Hogy miért költenek ennyit erre? Azért, mert ez az egyik tuti módja a fontosabb nyomtatott napilapokba való bekerülésnek, amelyeknek azért még mindig nagy súlya van - a Sun-nak például 3 millió a példányszáma, de a többiek jelentős része is 1 millió fölött jár.

A tipikus kutatási eredményekről szóló sajtóközlemény általában 1-1,5 oldalas, a megszerzett adatok viszonylag kis hányada szerepel csak benne, viszont tele van nyomva az összes olyan fellengzős angol jelzővel, amitől gyűlölöm az angolszász eredetű sajtóanyagokat. A végén - és nem az elején!!! - mindig van egy bullshit-idézet a megbízótól, és ami a számomra legmeglepőbb az egészben, hogy ezt az újságok általában le is hozzák!

2009. június 23., kedd

Ötvenharmadik nap, Sörhas

Az alábbi szépséges példányt a National Gallery lépcsőjén fotóztam. Azt hiszem, ő igen komolyan veszi az ingzsebéből kikandikáló szórólapon látható feliratot:


"Travel is a means to an end. Home."

Szabad fordításban "Az utazásnak feltétlen véget kell érnie. Otthon." Azt hiszem, ő szíve szerint inkább bele se fogna az utazásba, inkább csak otthon sörözne, sörözne és sörözne...

Ötvenharmadik nap, BKV

Szerintetek mikor fogja a BKV a magát automatikusan feltölteni képes, pay-as-you-go rendszerű (azaz annyit fizetsz, amennyit utazol) rendszerű elektronikus bérletét ingyen iTunes-letöltésekkel és ilyen vicces reklámokkal népszerűsíteni???


Aki nem ismerné őket, Clapham, Hammersmith, Euston és Balham metróállomások:)