2009. május 31., vasárnap

Harmincadik nap, London éjjel


Tud valaki olyan helyet, ahonnan rendes londoni látkép lőhető? Én egy csomót sétáltam tegnap este, de egyet sem találtam...Talán a Tower 42 lesz a megoldás?

HMS Belfast és Tower Bridge


Szent Pál katedrális és repülő


Tate Modern a bal, Szent Pál katedrális a jobb szélen


Canary Wharf és Tower Bridge


Bal szélen Canary Wharf látszik ki, középtájt a Tower Bridge, jobbra meg London keleti része


A belváros a London Bridge-ről nézve


London Bridge, a háttérben a Szent Pál katedrálissal


London Bridge

Harmincadik nap, NapiKvíz


Ez vajon mi?



Harmincadik nap, NapiDivat



Igazán ízléses: elegáns utcai cipő, susogós rövidnaci és vagány bőrkabát...

Huszonkilencedik nap, City Hall


Felnőtt belépőjegy: Ingyenes, cserébe nem is jutsz messzire az épületben
Értékelés: 4/10
Ajánlott: Kívülről mindenképp érdemes megnézni, belülről meg akkor, ha feltétlen érdekelnek a 2012-es olimpia várható helyszínei

Azaz a Tojás. Legalábbis a Városháza legprominensebb dolgozója, London polgármestere csak így becézi munkahelyét. Ti is megértitek, hogy miért, ha megnézitek a képeket!

A Tojás

Tower Bridge balra, Tojás jobbra, korlát középen

A 2012-es Londoni Nyári Olimpia létesítményeinek térképe

Ugyanaz a térkép, kontextusba helyezve


2009. május 30., szombat

Huszonnyolcadik nap, NapiSüni


Sünike éppen egy busz kapaszkodóján egyensúlyozik...milyen ügyes!





Huszonkilencedik nap, London toronyházai II.


Felnőtt belépőjegy: Ingyenes
Értékelés: 10/10 - kihagyhatatlan!
Ajánlott: Mindenkinek, aki szeretne egy kicsit beleszagolni ennek a Budapesttől teljesen idegen városrésznek a hangulatába

Tegnap a kora esti órákban elzarándokoltam London pénzügyi negyedébe, Canary Wharfra, ami a város másik felhőkarcolókkal ellátott része (az egyik ugye itt van).

Mostanában a portré mellett egyre jobban érdekel az épületfotózás, pedig nem sokban hasonlít rá - mindegy, remélem nektek is tetszenek a képek! A legtöbbet megcsináltam színesben, fekete-fehérben, illetve fakítottban is, az aktuális választások az én ízlésemet tükrözik.

Canary Wharf kezdete - minden kocsma tömve van emberekkel

Azt a belógó darurészletet nem tudtam normálisan kiretusálni sajna:(

Az előbbi ház kicsit más szögből és lényegesen fakóbban

Canary Wharf szíve, a legnagyobb toronyházak


A tér péntek du. munka után - kikapcsolódás a legfrissebb részvényárfolyamok kíséretében

Dizájnóra csak egy számjeggyel, háttérben a legmagasabb torony

Üvegfal és repülő

Nézz az ég felé

Nem a ház ilyen magas, a repülő száll alacsonyan...

Taposás


Huszonnyolcadik nap, Egy magyar


Ugyan az elmúlt egy hónapban már sok magyarral találkoztam, eddig azonban egyikükkel sem ismerkedtem össze, csak hallottam őket múzeumokban, közértben vagy az utcán beszélni szülőföldem nyelvét.

Tegnap este azonban valami olyan történt, ami eddig nem: sörözni mentem egy honfitársammal! A beszélgetés kifejezetten üdítő volt a közös érdeklődés okán - ő is ugyanattól a hatvani fazontól vette a Canon EOS 20D-jét, mint én, ráadásul ismeri mindannyiunk szeretett DD-jét is.

A srác egyébként kegyetlen jól fotózik, érdemes megnéznetek a saját honlapját, a Flickr streamjét, vagy azt a fotós honlapot, amelyet pár barátjával tavaly decemberben indítottak!

Nekem ez a két kedvenc képem tőle (bocs, hogy leloptam a honlapról:)

Az utóbbi időben teljesen rákattantam a minimálképekre!

Ahh, tök jó világítás, plusz olyan szintű utómunka, amire én sosem voltam képes...

Huszonnyolcadik nap, Trimedia


Múlt héten ugyan megmondtam, hogy vége a Trimedia és Bagó Dani gyümölcstelen kapcsolatának, az égiek azonban közbeszóltak, úgyhogy a jövő hetet megint ott kezdem. Pontosabban nem egészen ott, hanem egy emelettel lejjebb! Ez azért fontos, mert így nem a Tech Team gyakornoka leszek, hanem egy olyan fazonnak fogok segíteni, aki valódi social media kampányokat tervez meg és vitelez ki. Valószínűleg ő sem fog túl komoly dolgokat rámbízni, mindenesetre ha már belelátok abba, hogy miket és hogyan csinál, már nagyon sokat nyerhetek az elkövetkező időszakban!

Huszonnyolcadik nap, A Nagy Tűzvész


Felnőtt belépőjegy: Ingyenes
Értékelés: 9/10
Ajánlott: Azoknak, akik szeretnének egy picit többet megtudni arról a városról, amiben császkálnak

A Museum of London kiállítóterének egy jelentős része szól az 1666-os Nagy Tűzvészről, amikor a "City" 4/5-e, azaz a teljes város kb. 1/3-a leégett.


A 17. század közepe nem volt túl jó időszak az angolok számára. Kitört a polgárháború, a királyhűek és a parlamentiek összecsapásaiban sokszor családtagoknak kellett egymással harcolniuk, a király halála után Cromwell uralma sem okozott sok boldogságot az embereknek, 1665-ben ráadásul még utoljára visszatért a pestis, hogy magával vigye a város lakosságának mintegy egyharmadát.

De itt még nem volt vége. Eljött ugyanis 1666. szeptember 2-ának hajnala, amikor a City közepén található egyik pékségben tűz gyulladt ki. Mivel a szél nagyon erős volt, a tűz pillanatok alatt terjedni kezdett. Mivel akkor szervezett központi tűzoltóság még nem létezett - az egyes parókiáknak voltak ilyen csapataik -, a polgármester pedig inkább elmenekült a városból, a legfontosabb kezdeti órákban nem történtek meg a szükséges intézkedések a lángok megállítására. Aztán már hiába oltottak, a meglévő felszerelés hatástalannak bizonyult ilyen erős tűz ellen.

Korabeli tűzoltófecskendő - klasszikus fecskendő, bele kell dugni a végét a vödörbe, ketten fogják, egy kiszippantja a vizet, aztán pedig a tűzre spricceli...

Egyes arisztokraták próbálták a házak lerombolásával megakadályozni ugyan a lángtenger terjedését, mégsem tudták teljesen körülzárni azt. Ráadásul a városban szép számmal voltak olyanok is, akik nem a katasztrófa megállításával, hanem inkább a kihasználásával volt elfoglalva: a kordésok pl. a szokásos ár ötszázszorosát kérték a menekülőktől. Elképzelem, amint menekülni akarok Budapestről, és a taxis a ferihegyi fuvarért 5000 Ft helyett 2,5 milliót kér...:) Persze olyanok is akadtak, akik rögtön elkezdték keresni a felelősöket. Nagyon egyszerű módszert alkalmaztak: ezt biztos, hogy csak külföldi tehette, ezért mindenkit, aki nem tökéletesen beszélt angolul, agyonvertek.

A tűz végül a szél elcsendesedése után, négy nappal később, szeptember 5-én aludt ki. Csodával határos módon tíznél kevesebb áldozat lelte halálát a hozzávetőleg 13 200 elpusztult ház üszkös romjai alatt - mondjuk elképzelhető, hogy ebben az előző évi pestisjárvány is szerepet játszott, hisz megszüntette a lakásokban a zsúfoltságot...

Több terv is született a város újjáépítésére, azonban ezek közül - pénz hiányában - végül egyik sem valósult meg. Nem terv alapján, hanem ad hoc módon épült újjá a város. A teljes regeneráció egyébként közel 50 évig tartott, hisz ekkor még nem léteztek lakásbiztosítók, így az embereknek maguknak kellett állniuk a költségeket. Egyébként mit gondoltok, először mely épületek kezdtek újra üzemelni? Hát persze, hogy a kocsmák:)

Korabeli tervek a város újjáépítésére. A legalsóban kis lakóblokkokra osztották volna a várost, mindegyik közepén egy-egy templommal.

Ugyan a tűz előtt még nem voltak biztosítók, de az üzleti lehetőséget felismerve mondanom sem kell, hogy ezekután többen is ilyen intézmények alapításába fogtak. Mivel a biztosítók felállították a saját kis tűzoltó brigádjaikat, így további két évszázadig nem is jött létre állami szintű tűzoltó szolgálat.

A tűz után vizsgálatot indítottak a felelősség megállapítására. Ekkoriban a következő verziók keringtek a nép köreiben a tűz okozójáról:
  • Thomas Farriner, a pék gondatlansága
  • A londoniak bűnei okozták a tüzet, ami Isten büntetése
  • Az Angliával hadban álló franciák vagy hollandok a bűnösök
  • A katolikusok gyújtogattak (a londoniak túlnyomó többsége protestáns volt)
  • Robert Hubert, egy francia okozta a tüzet (róla csak felakasztása után derült ki, hogy a tűz kitürése után érkezett csak a városba)
  • Véletlen baleset volt - a királyi vizsgálóbizottság végül ezt a verziót fogadta el: "the hand of God upon us, a great wind and the season being so very dry"

Huszonnyolcadik nap, Terror


Ezek az angolok nagyon tudnak múzeumot csinálni. Félelmetes, hogy még a kevésbé érdekes témákból is milyen jókat ki tudnak hozni, ha meg még a téma is jó, akkor garantált az épületben ragadás hosszú órákra. Legutóbb a Museum of Londonnal jártam így, amely alapításától, Kr. u. 43-tól az 1700-es évekig veszi át London történetét - a maradék 300 évről szóló részeket most építik, 20 millió fontos (kb. 6,3 mrd forint) beruházással...

Ebben a múzeumban nem is a szokásos kiállítási anyag volt a legérdekesebb - bár az is nagyon jó, a következő bejegyzés erről fog szólni - hanem egy kb. 1x3 méteres rész, amit a 2005-ös londoni terrortámadás (felrobbantottak 3 metrókocsit és 1 emeletes buszt) áldozatainak szenteltek.


Amint látjátok, nem csináltak nagy felhajtást: 3 kinagyított fotó, egy kis szöveg...és egy könyv. De milyen könyv? Olyan, amelynek a végiglapozása közben egy-egy pillanatra majdnem elpityeredik az ember. Ez a könyv ugyanis az 52 áldozat életrajza. Mindenkiről fotók, történetek, barátok és kollégák sztorijai szerepelnek oldalakon át, ezzel hozva nagyon közel hozzád a tragédia valódi mélységét.

Lemészároltak háromezer embert Afrikában! - hallod a Híradóban vagy olvasod az Indexen. Hát ez szörnyű, gondolod elsőre, de második gondolatod már tuti, hogy a vacsorával vagy az esti filmmel foglalkozik - villámgyorsan átlépsz a híren, mintha mi sem történt volna.

De itt nem tudsz. Látod, hogy szerencsére ugyan egy gyerek sem volt a bombák áldozatai között, de a túlnyomó többségük 23-30 év közötti fiatal, akiknek még annyi dolguk lett volna az életben...És amikor egy olyan történetre figyelsz fel, ami arról szól, hogy a tehetséges 23 éves vidéki srácot a munkahelye felküldi egy fővárosi projektre, ami élete nagy lehetősége, este a szüleivel tervezik meg, hogyan utazik majd Londonig és azon belül, és aztán...akkor nem tudsz többé semleges maradni.

Huszonnyolcadik nap, Toporzékoló őr


Biztos megunta a sok bámuldozó turistát:)





2009. május 28., csütörtök

Huszonhetedik nap, Világrekorder lettem!




On Saturday, 23 May 2009, a new world record was achieved in the heart of east London, UK. A total of 1,675 people participated over a period of 12 hours to set a new record for the most people to run a 100 m relay in 12 hour

Azaz 1674 társammal együtt csodálatos világrekordot futottam! Ez 25,8 másodperces százas átlagokat jelent, ami meglepően jó ahhoz képest, ahogy nekünk a vége felé vánszorognunk kellett :)

Most már csak arra vagyok kíváncsi, hogy az egész akcióval hány százezer font támogatást sikerül szerezni a gázai gyerekeknek...


Huszonhetedik nap, Photographers' Gallery


Felnőtt belépőjegy: Ingyenes
Értékelés: Az aktuális kiállítástól függ
Ajánlott: Az attól függ, hogy éppen mit állítanak ki...

Pár napja jártam ebben a galériában, amelyről a Lonely Planet csupa jókat írt, úgyhogy biztos voltam benne, hogy érdeklődésem okán ez az intézmény fogja jelenteni számomra a csúcsot Londonban - hát keservesen csalódtam.

Eddig is éreztem néha, hogy ízlésem nem elég haladó szellemű, sok esetben kispolgári, konformista, sőt konvencionális, most azonban mindez végső megerősítést nyert. Hiába próbálkoztam, sehogy sem bírtam megérteni, hogy miért kéne emelkedett hangulatba kerülnöm az üveglap mögé tett, kiállított betondarabok láttán, vagy pedig az olyan képektől, amelyek már önmagukban sem biztos, hogy felkeltették volna az érdeklődésemet, de a szándékos megcsonkításuk csak rontott a helyzeten.

Kérlek segítsetek nekem, földi porhüvelyétől művészi magasságokba elszakadni képtelen materialista halandónak, hogyan kell értelmeznem pl. ezt az alkotást?


Azt még megjegyezném, hogy a kiállított képek közül messze ez az egyik leginformatívabb, legszínesebb, leglátványosabb

2009. május 27., szerda

Huszonhatodik nap, Geffrye Museum


Frissítés: hogy én állandóan filmhelyszíneken járok... A legújabb Guy Ritchie-filmet, a Spílert (Rock'n Rolla) megnézve fedeztem fel, hogy az utolsó jelenet itt játszódik, ezen az udvaron!

Felnőtt belépőjegy: Ingyenes
Értékelés: 7/10
Ajánlott: Az elmúlt századok mindennapi élete iránt érdeklődőknek

Ilyet sem láttam még itthon - egy múzeum, ami arra szakosodott, hogy négy évszázadot átölelve bemutassa az átlagos középosztálybeli család lakását. Nem nagy az egész, mégis rengeteg időt el lehet tölteni ott, annyi a sok kis érdekes kiegészítő anyag. A képeim sajnos elég gyatrára sikerültek, azért nézzétek meg mi változott Angliában 1600-2000 között!

1600-as évek - még aránylag drága az üveg, ezért kicsik és sötétek az ablakok, a szőnyeg meg gyékényből van

1660-as évek - puritán, luxustól mentes stílus a divat, a lakóház egyben a ház urának a munkahelye is a legtöbb esetben

1740-es évek - megjelennek a nagyobb ablakok

1780-as évek - egészen emberi szőnyegek

1820-as évek - a tapéták megérkezése

1850-es évek - figyeltétek, hogy egyre több a dekoráció a falakon? Itt lennék rosszul...

1890-es évek - ekkorra már a férj legtöbbször nem otthon dolgozik, hanem a városban

1910-es évek - dédszüleink miliője

1930-as évek - az első olyan nappali, amivel otthon is meg tudnék barátkozni

1950-es évek - a dán lakberendezési stílus és bútoripar térhódítása, a kedvencem az ufóTV

1990-es évek - az IKEA mindent visz

Huszonhatodik nap, New London Architecture


Felnőtt belépőjegy: Ingyenes
Értékelés: 8/10
Ajánlott: Azoknak, akik szeretnék tudni, milyen egy innovatív nagyváros jövőképe

Ezzel a névvel fut egy állandó kiállítás Londonban, amelynek célja a városfejlesztési terv bemutatása és a lakosokkal való elfogadtatása. Mintha valami hasonlóval Demszkyék is próbálkoztak volna itthon, de az biztos, hogy nem ilyen szinten!

Nagyon erős a kiállítás anyaga: egy óriási makett, London térképe, rajta a már megvalósult és a közeljövőben tervezett nagyberuházásokkal, a város történetének, kialakulásának bemutatása, az egyes kerületek legfontosabb fejlesztési projektjei szép színes képekkel kiegészítve (hogy néz majd ki, ha kész lesz), összességében nagyon profi! Közben nagyon okosan próbálják eladni a kicsit későbbre vonatkozó terveket is - hogyan lehetne csökkenteni a károsanyag-kibocsátást, vagy hogyan kellene zöld élelmiszertermelő szigeteket létrehozni a városban, és miért rossz az, ha ezer kilométerekről szállított ételeket fogyasztunk.

Összességében úgy érzem, hogy a városvezetés nem egyirányú kommunikációt folytat a lakosokkal, és ez nagyon nagy szó.



Huszonhatodik nap, British Museum II.


A hétvégén meglátogattam a British Museum legutóbb kimaradt emeletét, ahol egy csomó ókori keleti anyag mellett más érdekességeket is találtam. Például mit gondoltok, funkciója szerint mi ez az arany hajó?

Óra, hajóköntösbe bújtatva

És ez?

Középkori, mechanikus óra, amely működési energiáját egy lassan a föld felé haladó súlyból (lásd a bal szélen) nyeri

Magyar vonatkozású anyagokkal is találkoztam, egyrészt az őskori szekcióban - ami engem sosem érdekelt - másrészt pedig a világ pénzeit bemutató tárlatnál, amit a HSBC szponzorál (évi ötmillió látogató mellett ez valószínűleg meg is éri). Hiába, azt a 46'-os inflációt nem sok országnak sikerült eddig túlszárnyalnia (asszem csak a jugóknak a háború alatt).

Milpengő=millió pengő, azaz a bankjegy értéke tíz a tizenharmadikon pengő, ha jól számolom

Na és persze zárásképp itt vannak a kedvenc kis ókori anyagaim! Szeretnétek tudni, hogy mikor uralkodott I. Tukulti-Ninurta vagy Baba-aha-Iddina? Semmi gond, csak keressétek meg őket az alábbi táblázatokban!